Barometr harmonijnego Qi

Pulsująco i energicznie przekazujemy relacje z licznie odwiedzanych i cieszących się popularnością naszych zajęć Qigong’u – tym razem poświęconych Nadciśnieniu, które miały miejsce w miniony poniedziałek w Muzeum Azji i Pacyfiku na Solcu.

Na początek trochę statystyk: ponad 10 milionów Polaków ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze! A wielu z nas nie zdaje sobie nawet z tego sprawy zanim jest już za późno. Nie bez kozery nadciśnienie określane jest mianem cichego zabójcy … Liczba chorych zaczyna gwałtownie wzrastać wraz z wiekiem, co nie powinno nas dziwić biorąc pod uwagę malejącą aktywność fizyczną osób starszych i wieloletnią kumulację różnych stresów.  A to właśnie te różnorodne stresy odpowiedzialne są za 90% przypadków nadciśnienia. Jako skuteczne i potwierdzone badaniami klinicznymi remedium proponujemy Qigong!

Zacznijmy od rozluźnienia ciała, stawów, mięsni i ścięgien. Poprzez rotacje tułowia masujemy wątrobę i nerki, które wraz z  sercem są organami bezpośrednio związanymi z regulacją ciśnienia krwi. Usuwamy nadmiar “gorąca” z serca poprzez Piąty Kawałek Brokatu, po czym przechodzimy do intesywniejszej pracy z oddechem i koncentracją uwagi.

Rozluźniamy umysł poprzez skupienie uwagi na oddechu, opuszczając energię Qi do Dantian. Zaś oddech powinien być przeponowy i nawet parę takich głębszych i dłuższych oddechów obniża zauważalnie ciśnienie. Jeśli zaś mamy je za niskie, z pomocą śpieszy odwrotny oddech przeponowy, który również ćwiczyliśmy. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, zapraszamy na zajęcia Qigong’u, często powtarzamy te oddechy, więc będzie okazja się ich douczyć. Zaś na deser mamy  jeszcze do dyspozycji 6 taoistycznych dźwięków, z których 3 związane są z kluczowymi organami przy kłopotach z ciśnieniem. Dobrze również wpływa na regulację ciśnienia i ogólne samopoczucie automasaż wybranych i łatwo dostępnych punktów akupresury na dłoniach, rękach czy stopach.

Reasumując: 20 minut dziennie na wykonanie któregokolwiek  z nauczonych podczas warsztatów ćwiczeń pomoże zdrowiu i zapchanej obowiązkami głowie.

Pamiętajcie – spotykamy się po Świętach już 13 kwietnia na warsztatach WU QIN XI „ĆWICZENIA PIĘCIU ZWIERZĄT” – kto ma ochotę powrócić do natury i skubnąć po trzy liście akacji, zapraszamy!

Fundacja-Dantian_Qigong-na-nadcisnienie_3 Fundacja-Dantian_Qigong-na-nadcisnienie_4 Fundacja-Dantian_Qigong-na-nadcisnienie_5 Fundacja-Dantian_Qigong-na-nadcisnienie