Metabolizm, a „Pozycje mocy”

Jeśli marzysz o smukłej sylwetce oraz energii powalającej Twojego szefa i klientów, te ćwiczenia są dla Ciebie!

Nasz poświąteczny qigong był zestawem wybranych ćwiczeń psychofizycznych, połączonych z oddechem i wizualizacją, ściśle powiązanych z Tradycyjną Medycyną Chińską. A jakich, zobaczcie sami 🙂

Kiedy zdarza się przyjmować w nadmiarze i do tego czasem niezbyt zdrowe pożywienie – a wiele niebezpieczeństw z tym związanych czyha na nas szczególnie w okresach świątecznych – opłacamy to dodatkowymi kilogramami  i problemami z trawieniem. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zaburzenia metabolizmu są świadectwem nieprawidłowego krążenia qi, energii wewnętrznej, w ciele. Przywrócenie prawidłowego krążenia qi automatycznie powoduje stopniowy powrót do prawidłowej wagi ciała. Chcąc więc zrealizować postanowienia noworoczne, powinniśmy wiedzieć jak to zrobić.

To, że dodatkowo zaokrągliliśmy się, to już nie tylko kwestia dwóch bądź trzech sweterków, ciasno opinających pokład tłuszczu, zwykle w pasie brzusznym, ale – co gorsze – powiększające się otłuszczenie narządów wewnętrznych, które pokrywają się w miarę tycia tłuszczowym kaftanem, przysparzając nam coraz więcej problemów.

Ograniczenie spożywanego pożywienia, nawet tego zdrowego, nierzadko nie prowadzi do pozbycia się zbędnych kilogramów. Jest to zwykle efektem trzech czynników: (i) nadmiernego, codziennego stresu, (ii) braku odpowiedniego ruchu oraz (iii) nieprawidłowego oddychania.

Pierwsze o najważniejszym, czyli o stresie i jak go strawić – sic!

1. Stres a tycie. Kortyzol, naturalny hormon steroidowy, jak adrenalina, nazywany jest hormonem stresu. Jego nadmiar powoduje m.in. otyłość. Stres, bez względu na jego przyczynę (problemy w pracy, domu, wyimaginowane, …) powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, a hamuje wydzielanie testosteronu, który z kolei ułatwia spalanie tłuszczu i utrudnia jego gromadzenie. Ćwiczenia relaksujące umysł obniżają poziom kortyzolu we krwi i ogólnie prowadzą do przywrócenia właściwej gospodarki hormonalnej całego organizmu. Bez wątpienia pomoże tu regularne ćwiczenie qigongu, taijiquan itp. redukując codzienny stres i w ten sposób przyśpieszając powrót do pożądanej wagi ciała i jej stałe utrzymywanie.

  • „Pozycje mocy” – np. postawa il-chi (po koreańsku „jeden palec”) utrzymane w ciągu tylko 2 minut, pomagają obniżyć poziom kortyzolu i podwyższyć testosteronu, co zostało dowiedzione badaniami klinicznymi.

2. Ruch a tycie. Konieczność częstego ruchu, najlepiej świadomego ruchu, codziennie – mamy tu bardzo duży wybór ćwiczeń ze skarbnicy qigongu, czy taijiquan. Należą do nich Osiem Kawałków Brokatu, „Zhan Zhuang, shaking” – wibracje całego ciała, jak przy szamanicznym qigongu, rotacje tułowia, jak przy naszych ćwiczeniach przygotowawczych, itp.

3. Oddech a tycie – oddychając, dostarczamy m.in. tlenu do spalania pożywienia. Im bardziej efektywny oddech, tym efektywniejsza zamiana kalorii pożywienia w energię organizmu. Regulowanie oddechu to również potężna metoda redukcji stresu.

  • Przed jedzeniem, 2 minuty relaksującego, przeponowego oddychania, po czym „oddech miecha kowalskiego” („bellows breathing”): silny wydech przez nos, wdech automatyczny, stopniowo przyśpieszając częstotliwość cyklu.

4. Masaż – dwie dłonie na obszarze żołądka, koliste ruchy masujące całą jamę brzuszną, można wykonywać zaraz po jedzeniu aby wspomóc procesy trawienne.

5. Aby zmniejszyć łaknienie – masaż uszu (ponad 150 punktów akupunktury na uszach)

Próbowaliśmy jeszcze innych ćwiczeń, dla przypomnienia, wpis o zeszłorocznych warsztatach dotyczących Śledziony i Żołądka: „Minister Spichlerza i Minister Młyna w akcji”   https://fundacjadantian.com/blogs/minister-spichlerza-i-minister-mlyna-w-akcji/

A za tydzień, 16-ego stycznia, Qigong na kręgosłup https://fundacjadantian.com/wydarzenia/qigong-na-kregoslup/

 

qigong maip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *