Minister Grobli i Czerpaków

W poszukiwaniu przygód dotarliśmy po raz kolejny do Muzeum Azji i Pacyfiku – na wieczory z Wibrującymi Organami. Już po raz ostatni w tym cyklu spotkań jako gwiazdę wieczoru gościliśmy „Potrójny Ogrzewacz”, zwany w Tradycyjnej Medycyny Chińskiej „Ministrem Grobli i Czerpaków” oraz stowarzyszony z nim organ Osierdzie, czyli „Cesarską Strażą Przyboczną”. Z zapisków prowadzącego ku pamięci:

Potrójny Ogrzewacz:  to „Organ, który ma nazwę, ale nie ma kształtu”, „Organ, którego nie ma”; pracuje najintensywniej pomiędzy 21:00 a 23:00; kolor, który jest mu nadany można porównać do czerwonej pomarańczy.

Osierdzie: to taki zgrabny płaszcz otulający nasze serce, pracuje wieczorami między 19:00 a 21:00, jego kolor to purpurowa czerwień .

Nasz Minister Grobli i Czerpaków, czyli Potrójny Ogrzewacz, jest odpowiedzialny za produkcję energii odżywczej (ying qi) i energii ochronnej (wei qi). Dzieli się na trzy części:

• Dolny Ogrzewacz – zajmuje się reprodukcją i eliminacją
  • Środkowy Ogrzewacz – odpowiedzialny jest za trawienie i absorpcję
  • Wyższy Ogrzewacz – jego rola to krążenie i oddychanie

Zapoznając się z klasyczny chińskim tekstem medycznym możemy dowiedzieć się, że „ Wyższy Ogrzewacz kontroluje wpływ, Środkowy Ogrzewacz kontroluje przemianę, Niższy Ogrzewacz kontroluje wydalanie”.

Trochę inaczej ma się sprawa z naszym Osierdziem. Zajmuje się ono przede wszystkim fizyczną ochronę serca, ale również trzyma pieczę nad emocjami, np. chroni przed złością emanującą z Wątroby, strachem z Nerek, czy smutkiem z Płuc. Energia Osierdzia jest również związana z miłosnym uczuciem stowarzyszonym z seksem, łącząc w ten sposób fizyczne i emocjonalne aspekty aktywności seksualnej. Czyni to poprzez łagodzenie czystej seksualnej energii Nerek uczuciem wszechogarniającej miłości generowanej przez Serce.

Polecamy następujące qigongowe ćwiczenia:

Zhan Zhuang

1. Druga pozycja https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#ZHANG_ZHUANG_I-STOJAC_JAK_DRZEWO
  2. Pozycja zamkniętej pięści (kciuk w dłoni – zakończenie meridianów w poszczególnych palcach; palec serdeczny – potrójny ogrzewacz); ręce zwisają wzdłuż ciała, bok kciuka dotyka boku uda

Masaż

1. Położenie dłoni/rąk – masujemy z góry na dół, wzdłuż meridianu, od końca oka do palca serdecznego
  2. Przechylamy głowę, opierając ją na dłoni, a drugą dłoń przykładamy pod szyją na piersi, trzymamy przez 1-2 minuty (dobre na zaśnięcie)
  3. Obejmujemy się trzymając jedną dłoń pod przeciwną pachą (przykrywając SP-21) a drugą obejmując łokieć, po pewnym czasie zamieniamy położenie rąk (pozycja równoważenia meridianów)

Oddechy (odwrotne)

1. Rotacja balona qi w obszarze brzusznym z jednoczesnym ruchem kolistym dłoni, w których palec środkowy dotyka kciuka
  2. Rotacje dużego balona qi – ręce wykonują koła wokół osi barków, dłonie taiji
  3. Unosimy ręce pionowo w górę, wydychamy z otwartymi dłońmi, rozluźniając się w kierunku nieba, wdychamy zaciskając pięści, tak jak ściągając w dół niewidzialne sznury, kierując energię w stronę dolnego dantianu;
  4. Ręce poziomo na boki, wydychamy rozluźniająco na boki, potem ściągamy lekko zaciskając pięści wdychając; oba ruchy rotacyjne; kierujemy energię do środkowego dantianu
  5. Opuszczamy ręce wzdłuż ciała i wykonujemy podobne ruchy w pionie, wydychając rozluźniamy ręce w dół, wdychając podciągając „sznury” do góry, wspinając się lekko na palce, kierując energię w stronę dolnego dantianu;
  6. Kończymy w pozycji jeźdźca, dłonie skrzyżowane na dantianie (mężczyźni lewa na ciele, prawa na niej, oddychamy koncentrując się na podwięziach wewnątrz Potrójnego Ogrzewacza)

Pozycja „siania”

• (jak zasianie ziarna energii w tułowiu  przez „wyżymanie” energii z rąk i nóg i umieszczania jej w tułowiu) – nogi w pozycji jeźdźca, dłonie w modlitewnej pozycji przed mostkiem, pochylamy tułów do poziomu, złożone ręce wyciągamy poziomo do tyłu między nogami; rozluźniamy lędźwie

Ba Duan Jin – pierwsza pozycja (podtrzymywanie nieba oburącz) – podobne do instynktownego wyciągania się , ósma pozycja (potrząsanie ciałem) https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#BA_DUAN_JIN

Wu Qin Xi – żyrafa https://fundacjadantian.com/video-edukacja/#WU_QIN_XI

Liu Zi Jue – Hi-i-i-i-i-i-i-i-i

Mamy nadzieję, że Wasze Potrójne Ogrzewacze i Osierdzia po zastosowaniu powyższych ćwiczeń będą działać bez zarzutu i rozgrzewać was w te słotne, chłodne, jesienne dni.

Zapraszamy w następną środę na warsztaty z nowego cyklu: Medytacja stojąca i poszukiwanie siły.

Poniżej krótka filmowa relacja z warsztatów.

Maip_Potrojny-Ogrzewacz