Referendum sssssyczenia – głosowanie za przewietrzonymi płucami!

W poniedziałkowy wieczór, w Muzeum Azji i Pacyfiku, w licznej grupie przekraczającej zeszłoroczną zimową frekwencję, rozpoczęliśmy nowy sezon qigongu. Głównym tematem poruszanym w naszym “Referendum ssssyczenia” była rola płuc i związanych z nim meridianem,  mającym swoje zakończenie nie gdzie indziej tylko w kciuku.

Poznaliśmy zestaw ćwiczeń, które ułatwiają i przyśpieszają pracę pęcherzyków płucnych, płuc oraz organu z nimi stowarzyszonego, czyli  jelita grubego. Pooddychaliśmy przeponowo, przypomnieliśmy sobie pozycję Zhan Zhuang – Wu Ji – oraz poznaliśmy jej nową odmianę: pozycję z lekko zamkniętymi pięściami, tak aby zmniejszyć “wyciekanie” energii i połączyć meridiany kończące się na poszczególnych palcach oraz przebiegających przez uda.  Zaś w „Pozycji Płuc” przewietrzyliśmy je otwarciami i unoszeniem rąk na boki. Nie zapomnieliśmy też o pozycji z licznymi balonami, pomagającymi nam przysiąść bez krzesełka i podpierającymi nasze ramiona, obejmujące z lekkością wielką piłkę.

Na zakończenie, ku uciesze wszystkich polujących na zdrowie, wykonaliśmy naciąganie łuku na boki – drugą pozycję Ba Duan Jin – oraz ósmą pozycję – potrząsanie ciałem – to lubimy najbardziej :).

Do wspomnień z zajęć zapisujemy, jak zwykle, piękny przelot żurawiem oraz taoistyczne syczenie: Sss-s-s-s-s-s-s, z wyobrażeniem koloru białego, wypychającego z naszych płuc wszelkie smutki i żale.

Zapraszamy za tydzień, aktywna grupa zagłębi się tym razem w tajniki zdrowej pracy nerek!

Maip_

2 komentarze dla "Referendum sssssyczenia - głosowanie za przewietrzonymi płucami!"

• Anna
    9 września 2015 (15:15)
    Odpowiedz

Witam , jestem zainteresowana uczestnictwem w zajęciach qiqongu. Proszę o informacje kiedy i gdzie odbywają się. Pozdrawiam