Oczy to nie tylko „zwierciadło duszy” – qigong dla oczu

Warsztaty w MAiP, 13 marca, już za nami, a tym razem przejrzeliśmy na oczy i to za sprawą qigongu – o tym jak to się robi, poniżej. Zaczynamy!

Oczy to nie tylko „zwierciadło duszy”, ale i wskaźnik zdrowia całego organizmu, zwłaszcza Wątroby. Tak więc najbardziej znane zestawy ćwiczeń qigongu, harmonizujące rozpływ energii w całym organizmie, jak Osiem Kawałków Brokatu, Ćwiczenia Pięciu Zwierząt czy Sześć Leczących Dźwięków, mają również pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego aparatu widzenia, nie tylko samej gałki ocznej.

Link do ćwiczeń: http://fundacjadantian.com/cwiczenia/

Na warsztatach odświeżyliśmy sobie wybrane ćwiczenia z tradycyjnych systemów ćwiczeń, które najlepiej oddziałują na oczy oraz Wątrobę: Mądra sowa patrzy się na księżyc, Zaciskanie pięści wzmacnia siłę, Potrząsanie ciałem zapobiega wszystkim chorobom, Ćwiczenia Pięciu Zwierząt: Formy Tygrysa i Małpy, Dźwięk szzzz i ruchy z nim stowarzyszone.

Trzeba wiedzieć, że wiele popularnych ćwiczeń i sportów, jak podnoszenie ciężarów, body building, i inne, skoncentrowane na rozwoju i sile mięśni, są w dłuższej mierze szkodliwe dla oczu. Zaś delikatny aerobik, pływanie, marsz, qigong, taijiquan, itp. są dla zdrowia oczu bardzo wskazane.

Ćwiczenia i masowanie oczu:

1. Najpierw należy rozluźnić całe ciało, zwłaszcza mięśnie karku, których usztywnienie pod wpływem stresu i nieprawidłowej pozycji ciała, powodują zwężenie naczyń krwionośnych i ucisk na nerwy, powodując nie tylko stopniowe osłabienie wzroku, ale również pogorszenie ogólnego samopoczucia.
  2. Mruganie – zwykle mrugamy 4-5 razy na minutę, twierdzi się, że osoby z silną wolą mrugają rzadziej. Na Dalekim Wschodzie mówi się „ jeśli twój przeciwnik mruga rzadziej od ciebie, ustąp mu bo raczej przegrasz”. Natomiast samo mruganie jest świetnym masażem dla mięśni oka. Skupiamy się na obiekcie 2-3 metry od nas i staramy się nie mrugać tak długo, jak to możliwe. Następnie mrugamy szybko przez 1-2 minut patrząc wprost.
  3. Włączyć szybkie mruganie do formy małpy, kiedy obracamy głowę raz na prawo, raz na lewo. Można też po prostu obracać głową w prawo i lewo i po każdym zatrzymaniu głowy mrugać szybko – czasem nazywa się to ćwiczenie „mruganiem małpy”.
  4. Zaciskamy mocno powieki, rozluźniamy je po paru sekundach i pozostajemy 10-15 sekund z rozluźnionymi, zamkniętymi oczami.
  5. Oczy pełne złości – otwórz oczy tak szeroko, jak to możliwe na parę sekund i potem zamknij je tak mocno, jak to możliwe, również na parę sekund. Powtórz 8-10 razy.
  6. Uciskanie / masowanie wewnętrznych punktów oczodołów u nasady nosa.
  7. Masowanie wgłębienia na skroni; uciskanie tego wgłębienia kciukiem z jednoczesnym masowaniem naprzemiennie łuku brwi i obszaru dolnej powieki.
  8. Masowanie górnego i dolnego obszaru otworu w czaszce zawierającego oko.
  9. Opukiwanie oczu – opukujemy dolną część kości oczodołu palcami dłoni złożonymi w koło.
  10. Masowanie wgłębień poniżej kości policzkowych.
  11. Ruchy gałek ocznych w poziomie, pionie, po skosie, po kręgu (w obie strony) – nie ruszamy głową (możemy dotknąć palcem wskazującym do podbródka aby sprawdzić, czy głowa się nie rusza.
  12. Wykorzystanie palców w różnej odległości od twarzy, skupiając wzrok to na bliższym, to na dalszym palcu, jak i na nieskończoności; przesuwanie palców do koniuszka nosa, skupiając na nich wzrok w miarę ruchu.
  13. „Palming” – relaksujące przykrywanie oczu dłońmi; pocieramy dłonie o siebie rzez 10-20 sekund, formujemy je w „łódki” i przykrywamy nimi szczelnie otwarte oczy, pozostawiając przestrzeń między nimi, a powiekami, rozluźniamy się, pozostajemy w tej pozycji parę minut, czując energię dłoni w kontakcie z energią oczu.
  14. Naświetlanie oczu promieniami słońca o poranku
  15. Liczenie liści.

Ćwiczenia oczu najlepiej wykonywać w plenerze, o wschodzie słońca, wśród zieleni (zielony jest kolorem Wątroby). W ram coś coś na właśnie budzącą się wiosnę!

Podczas zajęć wspominaliśmy również o Metodzie Bates’a (1860 – 1931), zestawu ćwiczeń zmierzających do redukcji napięcia mięśni gałki ocznej. Jest to ciągle dość kontrowersyjna metoda w środowisku medycznym, niemniej jej stosowanie doprowadziło do udokumentowanego szeregu przypadków zdecydowanej poprawy wzroku, także w przypadkach, z którą konwencjonalna medycyna nie zdołała sobie skutecznie poradzić. Zwłaszcza entuzjastyczna książka Aldousa Haxleya „The art of seeing” (1943) spowodowała wzrost zainteresowania tą metodą.

Szereg ćwiczeń metody Bates’a, jak rotacje tułowia, skupianie wzroku na czubku nosa i na dalekich obiektach, krążenie gałkami ocznymi, „palming”, „sunning” wchodzą również w zakres ćwiczeń jogi i qigongu. Qigong też ma podobne ćwiczenia fizyczne z tym, że w pewnym kontraście do metody Bates’a, zakres ćwiczeń jest znacznie bardziej holistyczny, sprzyjający zdrowiu zarówno całego ciała, jak i ducha, a nie tylko ćwiczeniom skoncentrowanym na rozluźnienie mięśni oka.

Istotne inne czynniki przy dążeniu do leczenia wad wzroku i zachowania poprawnego widzenia

1. Oddech – głęboki, przeponowy, spowalniający rytm serca. Oddech żółwia (żółwie znane są ze swojej długowieczności, 20-300 lat); naprzemienny oddech nosem.
  2. Medytacja – sprzyja poprawieniu wzroku
  3. Oświetlenie – naturalne, słoneczne światło jest najlepsze.
  4. Dieta : maksimum świeżych warzyw i owoców, minimum sztucznych słodzików i konserwantów, nawodnienie organizmu wodą alkaliczną, jeśli mięso, to również wątróbka.

Podsumowując, dedykowane ćwiczenia qigongu dla oczu powinny być wbudowane w program codziennych ćwiczeń qigongu całego organizmu i wtedy będą się świetnie komponować ze  zdrowym trybem życia.

Dla ciekawych świata, ruchu, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, w poniedziałek 20 marca,  zapraszamy na QIGONG WIOSENNY, zapoznający z szeregiem ćwiczeń, włączając qigong Guolin, zalecany do wykonywania w budzącej się do życia przyrodzieProwadzi Jan Gliński.

Qigong-oczu_2 a