Od szamanizmu do konfucjanizmu – 5000 lat rozwoju qigongu

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl warsztatów qigongu, które rozpoczynają się od 4 września w każdą niedzielę o godzinie 12:00 i będą odbywać się w Muzeum Narodowym w Warszawie do 9 października. Zajęcia prowadzone są przez Jana Glińskiego.

Warsztaty pozwolą uczestnikom na praktyczne zapoznanie się z szeregiem ćwiczeń qigongu (氣功, czyt. czigongu) – prozdrowotnej gimnastyki chińskiej, umożliwiającej jednoczesne ćwiczenia ciała, umysłu i ducha, będącej integralną częścią tradycyjnej medycyny Państwa Środka.

Miejsce: Dziedziniec Lorentza / strój: wygodny, płaskie obuwie / wstęp wolny / ok. 90 min

Kolejne terminy warsztatów niedzielnych:

4, 11, 18, 25 września, godz. 12.00
2, 9 października, godz. 12.00

Wydarzenia towarzyszące wystawie Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego

W ramach programu edukacyjnego MNW przygotowało liczne atrakcje dla zwiedzających. Oprócz wykładów i spotkań odbywających się na wystawie, będzie można wziąć udział w warsztatach inspirowanych kulturą Chin:  chińską ceremonię parzenia herbaty, warsztaty malowania tuszem na wachlarzach oraz lekcje kuchni chińskiej.

Powiązanie warsztatów qigongu z wystawą

Poprzez tysiąclecia – począwszy od wu, 巫, chińskiego szamana, magika i uzdrowiciela, mediatora między światem materii i ducha, kończąc na junzi, 君子 , konfucjańskim dżentelmenie, człowieku szlachetnym – jednoczesne ćwiczenie ciała, umysłu i ducha, określane dzisiaj wspólnym mianem qigongu, było bardzo istotnym aspektem kultury, nauki i filozofii chińskiej. Poprzez wybór reprezentatywnych zestawów ćwiczeń, warsztaty zobrazują tę ewolucję, kończąc na związku praktyki qigongu z artystyczną ekspresją wenren, 文人,  konfucjańskich literati.

Mimo upływu 2500 lat od czasów Mistrza Kong, główne idee konfucjanizmu przetrwały zawieruchy historii Dalekiego Wschodu, a obecnie przeżywają swoisty renesans. Nie tylko zresztą w Azji – organizacja wystawy w MNW jest tego dobitnym przykładem. Podobnie stało się z qigongiem, kiedy to ostatnie 2500 lat były okresem ciągłego doskonalenia i formułowania różnorodnych form qigongu i tradycyjnych systemów walkiłączących w różnym stopniu  kombinację trzech podstawowych funkcji: zdrowotnej, sztuki walki i medytacji. Obecnie qigong  uprawiany jest praktycznie na całym świecie, tym bardziej, że również współczesna medycyna zachodnia, po okresie ignorowania, a nawet negacji różnych aspektów tradycyjnej medycyny chińskiej (vide przykład akupunktury) potwierdziła profilaktyczne i prozdrowotne zalety regularnego ćwiczenia qigongu.

 Tematyka poszczególnych warsztatów

04 września – Szamański qigong – między spontanicznością, a samokontrolą. Na osnowie Emei Zhen Gong (峨嵋真功 – „Qigong Szkoły Mędrców z Góry Emei”)

11 września – Mądrość ruchu zwierząt. Na osnowie Wu Qin Xi (五禽戲 -“Ćwiczenia Pięciu Zwierząt”)

18 września – Jedwabne ciało energii. Na osnowie Ba Duan Jin (八段錦- „Osiem Kawałków Brokatu”)

25 września – Lecząca moc wibracji. Na osnowie Liu Zi Jue (六字訣 – „Sześć Leczących Dźwięków”)

02 października – Potęga ruchu w bezruchu. Na osnowie Zhang Zhuang (站桩 – „Stojąc jak Drzewo”)

9 października –  Twórczy qigong – między samokontrolą, a spontanicznością. Na osnowie Taijiquan i Qigongu Zi Ran (自然 – „Naturalny Przepływ”)

Zapraszamy!
—–

Na ilustracji: Sun Wukong (Małpi Król) w walce, Chiny, początek XX w., drzeworyt barwny, tusz, farby wodne; papier chiński, Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *