Oddychanie pępkiem – sekrety Ba Duan Jin

Dziś odbyły się długo wyczekiwane warszaty z Mistrzem Ly zaawansowanej formy Ba Duan Jin (Ośmiu Kawałków Brokatu) Generała Yue Fei. Było bardzo intensywnie i ciekawie. Dowiedzieliśmy się m.in., jak można oddychać pępkiem i trzecim okiem, że na dłoniach jest… brama człowieka oraz że jest sposób, aby usunąć 100 chorób poprzez potrząsanie jaspisową kolumną, czyli – mniej poetycznie – naszym kręgosłupem …  Dla tych, którzy mieli okazję uczestniczyć w sesji przed- bądź popołudniowej, Osiem Kawałków Brokatu z pewnością przyniosło dużo intensywnych doznań i odkryć we własnym ciele 🙂

Ba Duan Jin Generała Yue Fei, przedstawione nam przez Mistrza Ly i  naszego nauczyciela Jana Glińskiego, pokazało jak zwykła forma sprzed prawie 1500 lat może stać się dla współczesnych energetycznym panaceum na wiele dolegliwości, ale przede wszystkim uspokoić, zrelaksować i nadać ciału świadomość ruchu.

Dla zainteresowanych tematem, oto spis poszczególnych sekwencji, aby Wam uświadomić jak bardzo były to złożone ćwiczenia wraz z nazwami, które różnią się od prostej wersji, którą mieliście okazję już kilkukrotnie z nami poćwiczyć w przekazie Kam Lan Chuana:

1. Wyszarpnięcie ziemi i podtrzymanie nieba reguluje Potrójny Ogrzewacz (Ti Di Tuo Tian Li San Biao): 33 ruchy.
  1. Strzelanie z łuku w lewo i w prawo, jakby mierząc w orła (Zuo You Kai Gong Si She Dao): 2 x 22 ruchy.
  1. Podniesienie ręki reguluje Śledzionę i Żołądek (Yu Li Pi Wei Dan Ju Bi): 2x 19 ruchów.
  1. Spoglądanie do tyłu zapobiega pięciu wyczerpaniom i siedmiu niedoborom (Wu Lao Qi Shang Wang Hou Qiao): 2 x 22 ruchy.
  1. Kręcenie głową i kołysanie fundamentami uwalnia nadmiar Ognia w Sercu (Yao Tou Bai Wei Qu Xin Huo): 30 ruchów.
  1. Złączenie dłoni i stóp wzmacnia Nerki i obszar lędźwiowy (Shuang Shou Pan Zu Gu Shen Yao): 28 ruchów.
  1. Wyrażenie energii wewnętrznej poprzez uderzenie pięściami i ogniste spojrzenie (Zan Quan Nu Mu Zeng Qi Li): 2 x 22 ruchy.
  1. Siedmiokrotne wibrowanie jaspisową kolumną powoduje zniknięcie stu chorób (Yu Zhu Qi Dian Bai Bing Xiao): 20 ruchów.

W sobotę i w niedzielę całodniowe warsztaty z Mistrzem Ly dotyczące Starego Stylu Yang, więcej relacji już wkrótce. Poniżej filmik i zdjęcia z dzisiejszego spotkania.
Osiem-Kawalkow-Brokatu-z-Mistrzem-Ly_5
Osiem-Kawalkow-Brokatu-z-Mistrzem-Ly_4
Osiem-Kawalkow-Brokatu-z-Mistrzem-Ly Osiem-Kawalkow-Brokatu-z-Mistrzem-Ly_3 Osiem-Kawalkow-Brokatu-z-Mistrzem-Ly_2