Siedem lat z Fundacją Dantian

Właśnie mija siedem lat Fundacji Dantian …

To i długo i krótko zarazem… Patrzymy zwykle przed siebie, po horyzont, z tą samą wizją, która przyświecała nam kiedy zakładaliśmy Fundację. Każda rocznica jest zaś dobrą chwilą, aby spojrzeć wstecz. Mimo, że pewno można było zrobić coś więcej czy lepiej, to jednak wszyscy możemy odczuwać satysfakcję z osiągnięć oraz pewne wzruszenie, że to już siedem lat, które przeszliśmy wspólnie, w harmonii.

Siódemka… liczba o bogatej symbolice więzi człowieka z wszechświatem, pełna mistycznej mocy, wskazująca na dopełnienie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego.

I taki był też siódmy rok Fundacji Dantian, kiedy to po sześciu latach działalności w dość stabilnych ramach musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie tracąc przy tym pogody ducha i optymizmu.

Rozpoczynamy zatem nowy, siedmioletni cykl. Zobaczymy co nam przyniesie … W każdym razie nasza misja pozostaje niezmieniona, tym bardziej że propagowane przez nas tradycyjne techniki jednoczesnego ćwiczenia ciała, umysłu i ducha są sprawdzonym remedium na różnorodne problemy, fizyczne i psychiczne, z którymi większość z nas boryka się na codzień.

Tak więc trzymamy nasz kurs,  dziękując przy tej rocznicowej okazji naszym przyjaciołom, sympatykom i adeptom za dotychczasowe wsparcie, zaangażowanie i obecność, czy to na żywo, czy online. 

Zadałem sobie pytanie: dlaczego ćwiczę taiji? i o to samo spytałem też moich uczniów i uczennice. Mimo, że z większością znamy się od lat, z zaciekawieniem i radością czytałem odpowiedzi, które zamieszczam poniżej dzieląc się z wami kawałkiem historii o nas, czyli o Fundacji Dantian.

Przy okazji, dziękuję za piękną fotorelację Edycie Wypierowskiej, która potrafi oddać w zdjęciach ducha taiji będącego połączeniem miękkości, delikatności oraz ostrości spojrzenia na człowieka w naturze, na człowieka jakim on jest z jego wewnętrzną siłą i determinacją do zmieniania i doskonalenia siebie oraz budowania lepszego świata.

Dziękuję raz jeszcze wszystkim z nami ćwiczącym za te wspólne lata, to ważne że jesteście, to dzięki wam istnieje Fundacja Dantian – o tym zawsze pamiętam i za to jestem wdzięczny Wam i losowi. Zapraszamy na fotorelację …

Jan Gliński

Jan:
Dlaczego ćwiczę taiji? Zebrałoby się dużo więcej niż siedem powodów na siedmiolecie, o które prosiliśmy naszych adeptów. Czy jest więc jeden, główny powód, dlaczego – po latach ćwiczenia innych, pokrewnych dyscyplin – pozostaję na tej Drodze od ćwierć wieku i zamierzam iść nią dalej? 

Po prostu czuję i wiem, że jest to moja Droga, która pozwala mi żyć w zdrowiu i harmonii, bez względu na okoliczności, Droga, której kierunek wyznaczyły generacje mistrzów, którzy głęboką mądrość o wszechświecie posiedli wychodząc poza czysty intelekt, Droga, która pozwala mi dzielić się skumulowaną na przestrzeni tysięcy lat wiedzą i własnym doświadczeniem z tymi, którzy na nią wstępują i mieć ogromną satysfakcję widząc, że również ich życie staje się coraz szczęśliwsze. Cóż można chcieć więcej?

Marzena:
1. Czuję się szczęśliwa i zdrowa
2. Mam energię
3. Lubię poznawać nowe ruchy
4. Interesuję się Azją i Kulturą Wschodu
5. Dla towarzystwa
6. Taiji to dla mnie samorozwój
7. Odpręża mnie taiji i relaksuje

Kahuna:

1. Mimo że nie byłam wielbicielką tego rodzaju ruchu i miałam nikłe pojęcie o taiji, doświadczenia płynące z ciała po ćwiczeniach spowodowały, że zakochałam się, szczególnie w płynności i harmonii jaką daje!

2. Taiji wzmocniło moje nogi, od dawna obchodzę się bez opasek uciskowych podczas wędrówek. górskich czy jazdy na nartach

3. Nauczyło mnie samoobserwacji i samoświadomości.

4. Uczy i pogłębia rację z samym sobą, z własnym wnętrzem oraz ciałem.

5. Poprawia efektywność ruch, koordynację oraz poczucie równowagi. Równoważy i balansuje zarówno obie półkule mózgowe jak i obie strony ciała, co przejawia się w znacznie szerszym zakresie ruchu i lepszym refleksie.

6. W sposób łagodny i spokojny wzmacnia i uelastycznia ciało. W efekcie ruch staje się płynny i harmonijny. Przyjemny dla oka.

7. Relaksuje i pozwala uwalniać regularnie napięcia z wielu, również nieuświadomionych obszarów ciała i psychiki

Daje oderwanie od codzienności, od natarczywych myśli.

8. Życie stało się o wiele przyjemniejsze! Jakość życia wzrosła o 100% 

Ela – ćwiczę taiji:

1. Bo spotkałam na swojej drodze mistrza Jana Glińskiego, człowieka o otwartym sercu, niezwykłej cierpliwości i serdeczności dla wszystkich.

2. Bo pomaga mi to utrzymać równowagę psycho-fizyczną.

3. Bo pozbyłam się bólu kręgosłupa.

4. Bo pozbyłam się ataków astmy oskrzelowej.

5. Bo w grupie ludźmi z Dantian poszerzam moją świadomość i rozwijam się duchowo za co jestem niezmiernie wdzięczna.

6. Bo jestem odważna. 

7. Bo sprawia mi to przyjemność. 

Boguś:

1. Sprawiają mi przyjemność powolne, płynące ruchy formy ręcznej, dynamika formy szabli czy dążenie do precyzji w formie miecza.

2. Regularna praktyka zwiększyła zakres ruchów mojego ciała i sprawiła,
że zniknęły dolegliwości związane z wielogodzinną pozycją siedzącą przed ekranem monitora.

3. Zrzuciłem zbędne kilogramy, czuję się lekko, z większym dystansem podchodzę do tzw. problemów dnia codziennego.

4. Czas poświęcany na praktykę to rodzaj „medytacji” – mózg wyłączony
z nieustannej pogoni za rozwiązywaniem, czy też kreowaniem problemów.

5. .Dzięki ćwiczeniom zacząłem dostrzegać piękno życia w różnych, drobnych jego przejawach, pojawił się spokój, więcej cierpliwości
i tolerancji dla innych. Od 3 lat nie używam budzika, żeby wstać rano do pracy. Budzę się sam w naturalny sposób.

6. Forma wykonywana na łonie przyrody przynosi poczucie harmonii z otaczającym światem i sobą samym.

7. Czuć efekty czysto fizyczne – wzmocnienie mięśni nóg, lepsza równowag, koordynacja ruchów, ale powoli również energetyczne.

Agnieszka.K – taiji daje mi:

1. Odprężenie

2. Siłę wewnętrzną

3. Wyciszenie

4. Obcuje z natura.

5. Jest to sport nie wymagający specjalnego sprzętu, możliwy do trenowania w każdym miejscu

6. Zdobywam dużo wartościowej wiedzy o oddziaływaniu poszczególnych części ciała na całość

7. Przebywam w miłym i ciekawym towarzystwie

Andrzej:

1.Praktyka taiji jest kontynuacją mojej wcześniejszej drogi sztuk walki, gdyż umożliwia mi podtrzymanie specyficznej sprawności fizycznej i zdolności wyniesionych z wieloletnich treningów taekwondo.

2.Taiji jest dla mnie rodzajem „skrzynki na narzędzia”, z której, w zależności od potrzeb, mogę wybrać ćwiczenia, które pozwalają mi na kształtowanie cech przydatnych do utrzymania zdolności bojowych lub tych, które służą zachowaniu dobrego zdrowia.

3.Taiji jest bardzo interesującym systemem, który w odróżnieniu od innych sztuk walki, pozwala na lepsze poznanie własnego ciała, zarówno od strony fizycznej czy mentalnej, jak również zdecydowanie poprawia, chociażby poprzez wykonywanie formy, energetykę i witalność organizmu.

Patrycja – 7 powodów dlaczego ćwiczę Taiji (kolejność alfabetyczna):

1. Dobre przygotowanie do tańca z wachlarzami bojowymi

2. Lepsza kondycja fizyczna, większa elastyczność, rozciągnięcie się

3. Lepsza samoświadomość oraz kondycja psychiczna

4. Lubię ruszać się do muzyki, czasem Taiji jako swoisty taniec

5. Pozytywny wpływ na zdrowie Spotkania z Mistrzem, pobieranie nauk nie ograniczających się wyłącznie do Taiji

6. Spotkania z przyjaciółmi i znajomymi, poznawanie ludzi o wspólnych zainteresowaniach

7. Większa płynność i łagodność ruchów

Wojtek:

1. Mam pewność, że dbam o siebie

2. Wstaję, wcześniej rano (pół godziny) żeby ćwiczyć poranny rozruch – Qigong, Osiem Kawałków Brokatu, zaraz jest inaczej… na ciele i duszy (zbudowałem zdrowy nawyk)

4. Odkryłem przyjemność w ruchu i poznaję swoje możliwości

5. Wiem jak wspomóc zmęczone oczy

6. Z grupą zwiedzamy Świat

7. Uczę się wewnętrznej dyscypliny

8. Lubię zajęcia w grupie i pod okiem Mistrza

9. Chcę ćwiczyć tak długo jak będzie można

Daniel – dlaczego ćwiczę taiji:

1. Zastępuje każdy sport

2. Daje zdrowie i równowagę

3. Połączenie ruchu i medytacji

4. Można ćwiczyć zawsze i wszędzie – brak sprzętu czy pogody

5. Pierwsza lekcja daje już frajdę, ale z formę można rozwijać 50 lat i zawsze się coś odkrywa

6. Jest trochę anty nasze czasy – nie ma ani nic szybko, ani drogi na skróty, nie ma dziwnej rywalizacji, jest wolno ale trudno, temperuje ego, uczy pokory, uczy jak długa może być minut – gdy stoisz w mabu, a jak krótki jest rok gdy uczysz się prawidłowego wejścia

7. Rozwijasz ciało, ducha, świadomość, masz kontakt ze sobą – wszystko jednocześnie, ale spokojnie i w harmonii

8. Jest mistrzostwem tworzonym przez pokolenia mistrzów

9. Taiji jest metaforą życia, pełen filozofii, mądrości i pasji, a wszystko zawarte w zdrowym ruchu

10. Gdy patrzysz na mistrzów i widzisz jak sprawni są w wieku 80 lat, daje nadzieję na radosną, zdrową i pełną wigoru starość

Agnieszka.H – ćwiczę taiji ponieważ:

1. Jest to dla mnie doskonały relaks

2. Pomaga mi zatrzymać pęd myśli w głowie

3. Utrzymuje mnie w dobrej formie fizycznej

4. Pozwala mi obcować z naturą – gdy ćwiczę na zewnątrz

5. Jest piękne

Ania – dlaczego taiji?

1. To realizacja marzenia z dzieciństwa – w latach 60 zobaczyłam w TV film dokumentalny, gdzie pokazywali ludzi ćwiczących w parku. „Jakie by to było fantastyczne ćwiczyć tak o poranku w parku u „nas” – to była myśl marzenie

2. Te ćwiczenia dają mi zastrzyk energii na cały dzień

3. Pozwalają rozruszać całe ciało stopniowo i delikatnie – uwielbiam to uczucie, gdy wracając z ćwiczeń czuję radość, że tak dobrze mi się idzie – że świat jest taki piękny!

4. Czasem wykonywanie formy daje mi odczucie odpływu i zjednoczenia
z otaczającą przyrodą

5. A ta przyroda jest z nami i w nas – ćwicząc latami w jednym miejscu jesteśmy świadkami zachodzących zmian, kolejnych zim, wiosen…

6. Ludzie, z którymi ćwiczę są tacy piękni, otwarci – są jak rodzina Taijji

7. A to wszystko się zadziało dzięki Janowi Glińskiemu, naszemu mistrzowi, który zainspirował już tylu ludzi do szukania harmonii w sobie i ze światem

8. No i dzięki Marzence, która mnie do powyższego zachęciła

Edyta – od kiedy praktykuje taiji:

1. Lepiej się czuje fizycznie i psychicznie

2. Moja odporność podniosła się i rzadziej łapię przeziębienia

3. Dobrze sypiam

4. Mam lepszy kontakt z sobą

5. Uczę się od najlepszych, jednego z najpiękniejszych stylów Yang Taiji: Yang Jia Loa Jia

6. Sobotę i niedzielę rano spędzam w fajnym towarzystwie w parku

7. Spędzam więcej czasu w naturze bez względu na pogodę

Jeśli powyższe wypowiedzi zainteresowały Cię i chcesz zacząć ćwiczyć z nami, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: właśnie rozpoczął się kurs taiji od podstaw, który prowadzimy co niedziela, o 9 rano, w Łazienkach Królewskich, przed Starą Kordegardą. Jeśli chcesz dołączyć, napisz do nas na adres studiodantian@gmail.com; więcej informacji o kursie pod linkiem:

https://qifit.pl/p/kurs-taiji-starego-stylu-yang-dla-grupy-poczatkujacej-maj-2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *