Sukcesy Fundacji Dantian na Festiwalu Taiji w Niigata w Japonii

Jest 15 maja 2019 roku: to znamienna data, bo dokładnie pięć lat temu została założona Fundacja Dantian i właśnie tego dnia nasza dziewięcioosobowa grupa adeptów taiji startuje z lotniska Chopina na podbój Japonii. Po wielu miesiącach wcześniejszych przygotowań i jedenastu godzinach lotu lądujemy w Kraju Kwitnącej Wiśni. Mamy tylko półtora dnia na aklimatyzację i zaczynają się zawody oraz egzaminy, organizowane po raz pierwszy w Japonii przez stowarzyszenie Starego Stylu Yang Taiji w Niigata, prowadzone przez Masayoshi Ishida, oraz Światową Federację Klasycznych Stylów Walki Yang Taiji z siedzibą na Tajwanie.

W Festiwalu uczestniczy w sumie około trzystu adeptów, z czterech klubów japońskich oraz z Tajwanu, Francji, USA, a także my, z Polski. Festiwal ma przebogaty program artystyczny, który otwiera spotkanie.  Jest mocny lokalny akcent w postaci tańców etnicznych oraz gry na tradycyjnych japońskich instrumentach, jak bębny taiko czy flety shakuhachi. Jest magicznie, z mocą, po czym zaczynają się egzaminy. Dwójka naszych adeptów zdaje je z sukcesem: Wojciech Krzysztofiak na poziom biały oraz Edyta Wypierowska na poziom żółty – serdeczne gratulacje!

Kolejny dzień to zawody i tu możemy pochwalić się sukcesami w najtrudniejszej kategorii formy ręcznej na poziomie niebieskim: Anna Norenberg plasuje się na drugim miejscu, a Katarzyna Kieraś – Kędziak na czwartym. Kolejne sukcesy to czwarte miejsce naszego nauczyciela w kategorii  formy z mieczem oraz trzecie dla Anny Norenberg i Anny Lonc-Markowskiej w kategorii formy ręcznej wykonywanej w parach. Jeszcze raz serdeczne gratulacje!

Czas Festiwalu to przede wszystkim spotkania z ludźmi, wspólne na jednym parkiecie, obserwowanie się nawzajem i uczenie od siebie.  Większość z nas zna się już z innych zjazdów, staży i wcześniejszych festiwali. Są sędziowie, wolontariusze, jest też oczywiście najważniejsza osoba całego spotkania, czyli Główny Mistrz naszego stylu, Deng Shihai. Każdy festiwal ma stałe punkty programu, ale i lokalny wymiar i klimat, co było bardzo odczuwalne w Japonii, tak jak wcześniej w trakcie festiwali na Tajwanie, we Francji, czy w ubiegłym roku u nas, w Polsce.  A za dwa lata, w 2021 roku, kolejny międzynarodowy festiwal naszego stylu taiji odbędzie się w Bułgarii. Wystarczająco dużo czasu, aby ci, którzy zaczną naukę we wrześniu tego roku, opanowali całą długą formę ręczną i przystąpili do egzaminu w Burgas, na wybrzeżu Morza Czarnego 🙂

Dwa dni festiwalu szybko minęły, po czym czekał nas kalejdoskop wrażeń w trakcie prawie dwutygodniowej podróży z Niigata do Tokyo – na trasie Kanazawa, Kioto i Nara. Poniżej parę impresji z naszej wspaniałej podróży.

 

6 thoughts on “Sukcesy Fundacji Dantian na Festiwalu Taiji w Niigata w Japonii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *