Wiosenny triathlon qigongu (1/3) Odtruwanie

Kwiecień, z budzącą się do życia przyrodą, jest idealnym okresem przygotowania się do ćwiczeń w plenerze.  Bez względu na rodzaj ulubionej aktywności fizycznej, łącznie z bieganiem czy jazdą na rowerze, warto skorzystać z bogatej skarbnicy ćwiczeń qigongu do efektywnego przygotowania psychofizycznego. Cykl poświęconych temu trzech warsztatów, rozpoczęliśmy od technik energetycznego detoksu, nie przypadkiem po jeszcze niedawnym okresie wielkanocnych – kulinarnych i trunkowych – ekscesów w prawie zimowej aurze.

Po tradycyjnej serii ćwiczeń przygotowawczych rozpoczęliśmy nasz wiosenny detoks. Na pierwszy plan poszedł detoks limfatyczny z automasażem całego ciała jako jego podstawową techniką, łatwo dostępną dla każdego.

Gwoli przypomnienia, układ limfatyczny tworzą naczynia limfatyczne, otwierające się bezpośrednio do przestrzeni międzykomórkowej oraz narządy limfatyczne: węzły chłonne, migdałki, grasica i śledziona. Główny przewód piersiowy układu limfatycznego łączy się z układem krwionośnym, dzięki czemu następuje ciągła wymiana limfy z krwią. Znajomość umiejscowienia głównych kanałów układu limfatycznego jest konieczna, aby właściwie dobrać najważniejsze obszary automasażu.

Sprawny układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych, a jednocześnie spełnia ważną rolę odpornościową, neutralizując bakterie i substancje szkodliwe dla organizmu. Przepływająca po organizmie limfa, składająca się z osocza i białych krwinek, dociera do każdej komórki ciała, także tam, gdzie nie docierają naczynia włoskowate.  Zbiera ona substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są one transportowane do nerek i wydalane z organizmu. Limfa porusza się w naczyniach limfatycznych za pomocą skurczów mięśni, więc sprawność i elastyczność tkanki łącznej determinuje efektywność funkcjonowania układu limfatycznego.

Po automasażu, w którym nie zapomnieliśmy o biciu się w piersi aktywizując naszą grasicę, przeszliśmy do pozornie prostej techniki potrząsania całym ciałem, „pozornie prostej” gdyż nie jest prostym wprawienie całego ciała w ruch rozpoczynający się w obszarze dantianu. Warto go jednak opanować, gdyż jest on podstawą większości ćwiczeń dynamicznego qigongu i taiji quan, a także efektywną techniką detoksu limfatycznego.

Chwilę poświęciliśmy na przypomnienie zasad prawidłowego oddychania przeponowego, które odgrywa szczególnie ważną rolę przy każdym systemie ćwiczeń qigongu i samo w sobie jest efektywną techniką detoksu.

Liu Ji Jue (Sześć Leczących Dźwięków) jest również efektywnym, niemniej bardziej złożonym systemem ćwiczeń, ze względu na ważną rolę wizualizacji skorelowanej z oddechem i ruchem, przywracającym prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Tu skupiliśmy się na wątrobie, płucach, nerkach i śledzionie.

https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#SZESC%20LECZACYCH%20DZWIEKOW

Kończąc, przeszliśmy do Wu Qin Xi (Ćwiczenia Pięciu Zwierząt), które również aktywizują pracę głównych narządów wewnętrznych i sprzyjają przywróceniu prawidłowej przemiany materii. Królowała żyrafa, niedźwiedź i dziobiący żuraw.

https://www.youtube.com/watch?v=0daezHSbco4

A za tydzień, w środę 18 kwietnia, ciąg dalszy naszego wiosennego triathlonu qigongu, tym razem skoncentrowanego na harmonizowaniu pracy narządów wewnętrznych. Zapraszamy!

https://fundacjadantian.com/wydarzenia/wiosenny-triathlon-qigongu-2-3-harmonizowanie/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *