• To wydarzenie minęło.

10 czerwca 2017 godz. 19:00 - 21:00

15zł

Fundacja Dantian i Kino Apolonia

zapraszają na wyjątkowy filmowy pokaz teatru tańca z Tajwanu: Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan

Teatr tańca Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan, jest jedną z najważniejszych instytucji kultury Tajwanu. Założony w 1973 r. przez choreografa Lin Hwai-Mina teatr, poszukując tajwańskiej tożsamości, sięga w swym repertuarze do korzeni azjatyckich mitów, folkloru i estetyki, a przenosząc je do czasów współczesnych, buduje z nich opowieść o uniwersalnym wymiarze. Wizualizacje Lina są proste, a jednocześnie sugestywne. Wizja sceniczna, światło i dźwięk, są dla niego tak samo ważne jak i taniec.

Znakomicie przygotowany zespół, złożony z dwudziestu tancerzy, korzysta szerokiego wachlarza środków ekspresji, który obejmuje solidne przygotowanie z zakresu sztuk walki – szczególnie taiji – ale także medytacji, chińskiej opery, baletu i tańca nowoczesnego.

Zespół odbywa regularne trasy po Europie, Ameryce Północnej i Południowej, goszcząc na renomowanych festiwalach i scenach teatralnych. Wnoszące nową jakość, w dziedzinę tańca nowoczesnego, przedstawienia, witane są na całym świecie z entuzjazmem, budząc zachwyt dla mistrzostwa artystów.

Podczas wieczoru z Cloud Gate Dance Theatre w kinie Apolonia, w sobotę 10 czerwca o godz. 19:00, przedstawimy dwa spektakle zarejestrowane na DVD: Songs of the Wanderers oraz Moon Water.

Fundacja Dantian uzyskała pozwolenie teatru na jednorazową publiczną projekcję obu spektakli, będzie to więc jedyna okazja, aby obejrzeć te dwa spektakle. Sala kinowa ma 119 miejsc, a sprzedaż biletów w cenie 15 zł rozpocznie się na pół godziny przed seansem.

Zapraszamy na tę wyjątkową projekcję, zwłaszcza amatorów tańca, sztuk walki czy medytacji w ruchu!

Linki do filmików:

Songs Of The Wanderers

Spektakl Songs Of The Wanderers (Pieśni Wędrowców) – to rodzaj medytacji, której rytm wyznacza hipnotyczny efekt, będący nagrodą za wspólną wędrówkę, jaką widz odbywa z artystami, słysząc śpiewy gruzińskiego chóru. Mogą budzić różnorakie skojarzenia obrazy o niezwykłym pięknie, archaiczne obrzędy, zielone gałązki i długie kije w rękach kobiet i mężczyzn… I ten złocisty ryż spadający z nieba jak upragniony deszcz, który z czasem tworzy na scenie wzniesienie, albo ta spirala tworzona w zupełnej ciszy już na sam koniec. To sceny, które pozostają w pamięci. Lin Hwai-Min, tworząc w 1994 r. spektakl, inspirował się azjatyckimi praktykami religijnymi, a zwłaszcza ideą pielgrzymowania w poszukiwaniu oświecenia.

Moon Water

Spektakl „Moon Water”, najlepiej opisuje metafora, która ma dwa znaczenia. Jednym z nich jest buddyjskie przysłowie: „Kwiaty w lustrze i księżyc w wodzie są złudą”. Drugie miałoby opisywać idealny stan praktykujących taiji: „Energia płynie jak woda, a duch świeci jak księżyc”. Lin Hwai-min, choreografię tańca do spektaklu, stworzył bazując na ruchach taiji i qigongu (których rodowód sięga 2000 lat w przeszłość, a według innych źródeł nawet 5000 lat). W ten sposób powstał spektakl rzadkiej urody, a zarazem jedyne w swoim rodzaju poetyckie wyobrażenie filozofii taoistycznej. Tancerze poruszają się z ekspresyjną dynamiką sztuk walki, a jednocześnie zachowują równowagę i płynność taiji, łącząc je z cichą intensywnością medytacji.

Dla części odbiorców, zaskoczeniem może być wybór muzyki. Lin Hwai-min oprawił muzycznie swoje dzieło sześcioma suitami na wiolonczelę J. S. Bacha (wykonuje rosyjski wiolonczelista Mischa Maisky).

Jak pisał po spektaklu recenzent The Times, tańczący: nie tylko powielają tempa i tony Bacha, ale docierają do jego muzyki z rdzenia własnych ciał”.

Można odnieść wrażenie, że kompozycja Bacha na wiolonczelę łączy się z taiji Chińczyków tak, jakby od setek lat czekali na siebie nawzajem.

Data:
10 czerwca 2017