Biodra jako centrum mocy

Biodra to miejsce spotkania nieba i ziemi, to centrum wszechświata… są wielopłaszczyznowe, elastyczne, to nasz obszar jestestwa. Jeśli jest w nas głód poznawania siebie i rozwoju, to z pewnością mógł go zaspokoić niezwykły warsztat z fizjoterapeutą i adeptem aikido, Bartłomiejem Gajowcem, w ubiegły poniedziałek, 20 lutego, w Muzeum Azji i Pacyfiku.

Frekwencja dopisała, co wskazuje na bardzo duże zainteresowanie biodrami. W końcu, jak przekazał nam specjalista z długoletnim doświadczeniem, to miejsce, które nie może być sztywne, powinno być miękkie i elastyczne. Aby się o tym przekonać, wykonaliśmy całą serię ćwiczeń zaczerpniętych z aikido.

Część z nich można podejrzeć na mini filmiku z warsztatów. „Pokaż mi swoje biodra a powiem Ci kim jesteś” – tak nasz gość rozpoczął spotkanie, które składało się z godzinnego wykładu wokół roli miednicy i bioder, a potem prawie godzinnych ćwiczeń, gdyż uczestnicy warsztatów nie chcieli zaprzestać praktyki, a Pan Bartłomiej coraz to trudniejsze i zmyślniejsze proponował – ćwiczenia harmonizujące i ciało i umysł.

W końcu jeśli ciało odbija nasze wnętrze, niech będzie zrelaksowane i uśmiechnięte, a im elastyczniej idziemy przez życie, tym jest nam łatwiej.

A teraz garść notatek z prelekcji.

Miednica jest złożona z trzech kości, wypełniona mięśniami, powięziam i oczywiście narządami wewnętrznymi…

W talerzach biodrowych są panewki, w których zanurzone są głowy kości udowych. Elastyczne stawy biodrowe przestały być elastyczne przez krzesła i siedzący tryb życia. Warto pomyśleć o profilaktyce zaburzeń bioder.

Z ciekawostek, rozwój bioder u dzieci trwa do 6 roku życia. Jeszcze jako dzieci nie mamy zazwyczaj zepsutych bioder. Rodzimy się z biodrami, które organizm przez wiele miesięcy przygotowuje do chodzenia… A potem już w szkole rozpoczyna siedzący tryb życia co jest dla bioder zabójcze.

Biodra i miednica są tak zbudowane, by obciążenie rozłożyć na łukowatej konstrukcji belek kostnych, które je tworzą.

” Biodra mają nas nieść przez całe życie!”

Dlatego aby biodra nie były przeciążone należy utrzymywać w miarę rozsądną masę ciała. Pamiętajmy również, że z braku ruchu biodra potrafią bardzo cierpieć. Biodra mają mięśnie krótkie i długie, której najkrócej mówiąc zachowują się jak guma. Powinno się dbać o ich prawidłową rozciągliwość, by mogły się zdrowo kurczyć…

Najcenniejsze elementy naszego ciała są schowane. Choć nie chroni to nas od pamięci naszego ciała, gdzie każde zdarzenie naszego życia jest zapisywane w tkankach. Ludzkie tkanki pamiętają wszytko! Jest to czarna skrzynka – pamięć tkankowa!

W miednicę jest wpisana emocjonalność: energetyczność człowieka, poczucie bezpieczeństwa, połączenie z ziemią, ale i klapsy, zawstydzenia, przeżycia o których nie chcemy pamiętać.

Nad miednicą jest przepona oddzielająca klatkę piersiową od miednicy. Mięśnie brzucha – splot struktur. Zajrzyjcie do atlasu anatomicznego!

Biodra – niczym obraz wielkiej bramy. Bramy z oddechem. Poprzez fajnie pracujący brzuch, poprzez wdech i wydech do miednicy doprowadzamy tlen i otwarcie. Człowiek posiada centrum ciała oraz symetrię – także bioder…

Im bardziej jesteś skomunikowany z centrum, tym bardziej jesteś stabilny. Zdrowe biodra to zdrowy człowiek. Ze stawem biodrowym jest związana żuchwa – zaburzenia zgryzu albo dolegliwości z napiętych mięśni aparatu żucia niejednokrotnie wskazują na zaburzenia rejonu bioder.

Kiedy dziecko płacze, to płacze całym sobą, płacz jest również formą oddechu i rozluźnienia… pomyślmy o tym kiedy zabraniamy dziecku takiej ekspresji.

Tyle na prędce notatek …. Oczywiście, ćwiczących regularnie taijiquan czy qigong, nie trzeba było przekonywać jak bardzo biodra są ważne, ale spojrzenie na nie z eksperckiej perspektywy Pana Bartłomieja było niezwykle cenne – dziękujemy mu za czas i podzielenie się z nami swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem!

Zaś w kolejny poniedziałek, 27 lutego, zapraszamy  na warsztaty z Krzysztofem “KO” Operaczem na FIZYCZNY ASPEKT QI https://fundacjadantian.com/wydarzenia/fizyczny-aspekt-qi-2/

Miednica centrum mocy 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *