Gwałtowność dwóch mitycznych zwierząt

Podczas poniedziałkowych – już przedostatnich w tym roku – zajęć taiji quan w Muzeum Azji i Pacyfiku, nauczyliśmy się kolejnego fragmentu pierwszej części długiej formy stylu Yang. Zdjęcia Mistrza Denga Sihai ilustrują właśnie te ruchy: Odchylenie, odparcie i uderzenie pięścią oraz Pozorne zamknięcie, których poniższy opis zasięgnęliśmy z książki Mistrza Ly:

Odchylenie, odparcie i uderzenie pięścią, ban lan chui

Zastosowania w walce gestu odchylenia i odparcia występują w tej sekwencji jedna po drugiej, aby trenować stawianie czoła różnym sytuacjom podczas walki. Prawa pięść, zwrócona ku przeciwnikowi, znajduje się na poziomie brzucha. Następstwo tych gestów odzwierciedla gwałtowność dwóch mitycznych zwierząt starożytnych Chin: zielonego smoka – w geście odparowania z lewej do prawej, oraz białego tygrysa – w geście odchylenia z prawej na lewą stronę.

Pozorne zamknięcie, ru feng si bi

Sekwencja ta, która zawiera trzy gesty w jednym, zaczyna się od przyjęcia postawy obronnej: ręce krzyżują się i rozkładają na przemian w geście otwierania i zamykania, tułów rotuje się, a ciężar ciała przenosi się na nogę z tyłu. Jednak na końcu obydwie dłonie wysyłają impuls ataku, jakby w geście natychmiastowego kontrataku wobec intencji pochwycenia lub złapania wychodzącej od przeciwnika.

Przypominamy, że ostatnie zajęcia dla grupy początkującej odbędą się w najbliższy czwartek, zaś w piątek, 18 grudnia, o godzinie 18:00, zapraszamy wszystkich przyjaciół Fundacji Dantian do Liceum przy ulicy Madalińskiego 22 na Świąteczne Spotkanie połączone z Upominkowym Kiermaszem. Potem czeka nas świąteczna przerwa, mamy nadzieję będzie to również dobry czas na samodzielną praktykę formy. Zatem do zobaczenia niebawem!

Pozorne zamkniecie

Maip Maip_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *