Korygowanie sylwetki dla zdrowia i przyjemności

Nasze ostatnie spotkanie w Domu Lekarza Seniora w Warszawie upłynęło pod znakiem „doskonałej sylwetki”. Sylwetka, która jest ustawiona idealne, względem osi własnego ciała. Wiedzą o tym ci, którzy na co dzień pracują z ciałem, tancerze, jogini, nauczyciele taiji :-).

Prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała na stopach, podnoszenie rąk i nóg poprzedzone wewnętrznym rozluźnieniem, sięganie na boki połączone z rotacją tułowia…. wszystkie te elementy niwelują przeciążenia, których efektem mogą być ból i kontuzje a z czasem uciążliwe zwyrodnienia.

Pamiętajmy, prawidłowy ruch zaczyna się w centrum – czyli w osi naszego ciała! Jest wynikiem osadzenia się w sobie. Kiedy sięgamy po coś, niech i tułów będzie w to zaangażowany, nie tylko ręce, nie zapominajmy przy tym o oddechu.

JAKOŚĆ ODDECHU JEST MIERNIKIEM WŁAŚCIWEJ POSTAWY!

I odwrotnie, właściwa postawa samoistnie pogłębia nasz oddech.

Zatem do pracy:

• na początek transfery czyli przenoszenie ciężaru z nogi na nogę, przy zachowaniu pionowości ciała, ćwiczenie pomaga osadzić się w sobie oraz wyczuć własną oś. Ćwiczenie wykonujemy w cyklu : rozluźnienie, otwarcie, transfer, rozluźnienie.

Więcej w zakładce materiały, zestaw ćwiczeń przygotowawczych II

• następne ćwiczenie pomoże nam pogłębić skrętność kręgosłupa, rozluźni talię i tułów, jest to czwarta część z zestawu Ośmiu Sztuk Brokatu,„Spoglądając do tyłu jak mądra sowa przypatrująca się księżycowi”

Dla przypomnienia odsyłam do całego zestawu 'Ośmiu Sztuk Brokatu”znajdującego się w zakładce materiały.

Każdego dnia podejmujemy decyzje, mniejszej lub większej wagi. Decydując się regularnie praktykować Qigongu czy Taiji Quan wybieramy zdrowsze życie, lepsze samopoczucie i przyjemność spędzania czasu na świeżym powietrzu! Przytoczę mądre zdanie, o którym warto pamiętać.

„Jeśli myślisz że możesz, lub że nie możesz czegoś zrobić, to i w jednym i w drugim przypadku masz rację! „ 🙂