Notatka z wyjątkowej podróży na Tajwan

Wróciłem dzisiaj do Singapuru z dwutygodniowego pobytu na Tajwanie, gdzie uczestniczyłem w warsztatach lancy taiji – broni, która obok szabli i miecza ma udokumentowaną historię ciągłości w naszym Starym Stylu Yang Taiji Quan.

Najważniejszym wydarzeniem tej podróży, którym chciałbym się z Wami podzielić, były dla mnie nie te warsztaty, ale oficjalna ceremonia potwierdzenia mojej przynależności do linii transmisji naszego stylu jako nauczyciela ósmej generacji.

Ceremonia odbyła się w ostatni dzień października na „Tarasie gdzie liczy się chmury”, taką bowiem nazwę nadał temu miejscu osobistego treningu naszego obecnego głównego mistrza, Deng Shihai, jego nauczyciel, nieżyjący już mistrz piątej generacji, Wang Zihe. Cała ceremonia, trwająca około pół godziny, ma skodyfikowany przebieg i powinna odbywać się w obecności mistrzów poprzednich dwóch generacji, czyli w moim przypadku mistrza siódmej generacji (Antoine’a) Ly Chuanzheng oraz mistrza szóstej generacji Deng Shihai. Potwierdza to pamiątkowe zdjęcie otwierające ten post, a filmowe migawki zarówno z tej ceremonii, jak i z całej podróży muszą poczekać na zmontowanie do mojego powrotu do Warszawy.

Tak się złożyło, że w tym okresie mija dokładnie 20 lat od kiedy trenuję pod kierunkiem mistrza Ly i im więcej poznaję nasz styl, tym bardziej adekwatne staje się stwierdzenie Sokratesa „wiem, że nic nie wiem”… Nie zabraknie mi zatem tematów do dalszej nauki, a i do dalszego dzielenia się moją wiedzą z tymi, którzy chcieliby wejść i pozostać na drodze Yangjialaojia. Naprawdę warto!

Pozdrawiam wszystkich naszych adeptów oraz przyjaciół i sympatyków Fundacji Dantian – do zobaczenia po 12 listopada! J.

Dla przypomnienia z naszej zakładki historia: linia nauczycieli: https://fundacjadantian.com/historia/ 

3 thoughts on “Notatka z wyjątkowej podróży na Tajwan

  1. Fundacja Dantian pisze:

    Drogi nauczycielu!

    składam przed Tobą pokłon i wszystkim przed Tobą Nauczycielom: Yang Luchan, Yang Jianhou, Yang Chengu, Lu Dianchen, Wang Zihe, Deng Shihai, Ly Chuanzhen.

    Przynoszę gratulacje oraz ogrom radości wraz z otrzymaną informacją o oficjalnym zaliczeniu Ciebie do 8 generacji nauczycieli Starego Stylu Yang.

    Ten dzień jawi mi się jako wyjątkowy i ważny. Serdecznie gratuluję dwudziestu lat praktyki i osiągnięć na polu taiji. Doceniam ogrom pracy i zaangażowania jakie włożyłeś w to, aby Stary Styl Yang zakorzenił się w Polsce, w jego rozwój oraz promowanie zdrowego trybu życia w harmoniii ze sobą i otoczeniem.

    Data 31.11.2017 stała się historyczna dla mnie i wszystkich uczniów; gdyż jako pierwszy Polak zostałeś zaproszony i wpisany do drzewa genealogicznego nauczycieli Starego Stylu Yang zakorzenionego na Tajwanie, otrzymując przy tym swoje chińskie imię i miejsce pośród nauczycieli klasycznego stylu taijiquan.

    Świadomość, że zaproszono Cię do kręgu nauczycieli – mistrzów na „Tarasie gdzie liczy się chmury” u aktualnego mistrza Deng Shihai, do miejsca w którym widzą Cię przodkowie wcześniejszych generacji chińskich nauczycieli jest momentem dla wszystkich Cię znających adeptów chwilą dumy i uznania.

    Jako założycielowi Fundacji Dantian i mojemu pierwszemu nauczycielowi, jestem głęboko wdzięczna za cały skarb dziedzictwa kultury Wschodu, który przyniosłeś i zasiałeś w moim życiu i sercu.

    Mam również głębokie przeczucie, że to co zasiałeś wzrasta w każdym z nas ćwiczących, a jest tym Energia Świadomego Ruchu.

    Twoja pierwsza uczennica, Marzena Rostkowska

  2. Anna LM pisze:

    Nasz Nauczycielu 8. generacji Starego Stylu Yang!
    Wielkie gratulacje dla Ciebie i dla nas, ze mamy takiego nauczyciela!

    Twoja kolejna w pierwszej dwunastce uczennic

  3. Gosia pisze:

    Ale wiadomość!!! Janku gratuluję Tobie jakże zacnego wyróżnienia!
    A Ty zawsze idziesz z duchem czasu – na rynek właśnie weszły procesory 8 generacji 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *