• To wydarzenie minęło.

QIGONG Z FUNDACJĄ DANTIAN W ŁOMIANKACH

12 maj 2019 @ 15:00 - 17:00

Free

Serdecznie zapraszamy do poćwiczenia z nami w Centrum Kultury w Łomiankach z okazji wydarzenia promującego kulturę chińską, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej.

12 maja 2019, od  15.00 – 19.00

Kawiarenka

Sunrise Import And Export Corporation – powstała w 1995 roku i jest jedną z pierwszych firm w Polsce importującą herbatę bezpośrednio z Chin. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wszelkiego rodzaju herbaty chińskiej. Począwszy od szerokiej gamy herbat zielonych, białych, ciemnych, czarnych, pu-erh, oolong aż po ręcznie robione herbaty „kwitnące”.

Podczas wydarzenia będzie okazja spróbować herbat Sunrise Import and Export Corporation w kawiarence Centrum Kultury, jak również zakupić ich produkty w sklepiku.

15:00 Lekcja qigongu – prozdrowotnej gimnastyki chińskiej

Jan Gliński – nauczyciel ósmej generacji Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji, założyciel Fundacji Dantian, promującejzdrowy tryb życia przy wykorzystaniu tradycyjnych, dalekowschodnich systemów ćwiczeń ciała i umysłu, takich jak taiji quan (tai chi chuan), qigong (chi kung) czy japońskie sztuki walki.

Qigong (czyt. czigong) jest integralną częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) o ponad pięciu tysiącach lat nieprzerwanej historii i udoskonalającej ewolucji. Jest to skuteczna metoda utrzymania zdrowia poprzez wolne, świadome ruchy, wykonywane z kontrolowanym oddechem i koncentracją umysłu.

Ćwiczenia qigongu są często bardzo proste do zapamiętania i powtórzenia i mogą być praktykowane w każdym wieku i kondycji fizycznej. Istnieją zestawy ćwiczeń do wykonywania na siedząco, leżąco, przy poważnych ograniczeniach ruchowych, problemach z utrzymaniem równowagi czy koncentracją umysłu, itp.

Zaprezentowane zostaną wybrane ćwiczenia z najczęściej praktykowanych zestawów o dowiedzionej skuteczności profilaktycznej i leczniczej, jak Ba Duan Jin (Osiem Kawałków Brokatu) oraz Wu Qin Xi (Ćwiczenia Pięciu Zwierząt).

16:00 Wykład o religiach chin

Piotr Dutkiewicz – doktorant na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej, magister Politologii i absolwent Sinologii na Uniwersytecie Warszawskim.

W swoim wystąpieniu przedstawi jakie religie i gdzie występują na terytorium Chin. Zaprezentuje zróżnicowanie religijne oraz pochodzenie danych religii w Chinach. Przybliży,  w jaki sposób religie w Chińskiej Republice Ludowej egzystują w przestrzeni publicznej przy założeniu, że Chiny są państwem laickim. Przedstawi również przypadki kontroli religii w Chińskiej Republice Ludowej.

17:00 Pokaz tańca

18:00 Pokaz zdjęć z podróży

Ewelina Horoszkiewicz – absolwentka Zarządzania i Sinologii na Uniwersytecie Warszawskim, członek zespołu projektowego w Centrum Studiów Polska Azja, członkini Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej.

Podczas swojego wystąpienia zaprezentuje fotografie z miesięcznej podróży wzdłuż wschodniego wybrzeża Chin. Pokaże nam zarówno największe metropolie jak Pekin i Szanghaj oraz mniejsze miasta jak Pingyao, które ma swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Opowie o życiu codziennym i zwyczajach mieszkańców tego najludniejszego państwa na świecie. Przybliży jego niezwykłe bogactwo i różnorodność kulturową.

Data:
12 maj 2019