Potęga ruchu w bezruchu

Kolejna piękna, słoneczna niedziela na dziedzińcu MNW, idealny kadr do powtórki dotychczasowych etapów naszych ćwiczeń, aby następnie zastygnąć w szeregu postaw Zhan Zhuang.

Zhan Zhuang (站樁; czyt. dżan dżuan; „stojąc jak drzewo” , „stojąc jak słup”, tłumaczony również jako „obejmując drzewo / księżyc”) jest systemem ćwiczeń qigongu, w których praktycznie nie ma ruchu zewnętrznego ciała.  W tym systemie przyjmuje się zdefiniowaną, stabilną pozycję i utrzymuje ją przez dłuższy czas. Pozycje nie są przypadkowe, a są związane z energetyczną strukturą ciała.

Nie wiadomo nic pewnego o początkach Zhan Zhuang. W najstarszych kronikach taoistycznych są już wzmianki o tym systemie ćwiczeń, a więc ma on przynajmniej 2 500 lat.

Zhan Zhuang jest treningiem klasyfikowanym jako cześć Nei Jia(; czyt. nei dżia; “wewnętrzna szkoła”) czyli systemu ćwiczeń tzw. wewnętrznych, skoncentrowanych na aspektach mentalnych i duchowych pracy z  qi (energią wewnętrzną)

Jest wiele pozycji Zhang Zhuang, najczęściej wynikających z różnych form sztuk walki lub qigongu, których te pozycje są częścią. Najbardziej chyba znaną pozycją Zhan Zhuang jest jedna z pozycji  mabu (pozycji jeźdźca) w której ręce tworzą poziome koło (pozycja nazywana często „pozycją trzech kół” lub „pozycją taiji” ). Przyjmując  prawidłowo tę pozycję, aktywizuje się miedzy innymi punkt akupunktury GV14 (dazhui) położony u podstawy karku, który jest jednym z najbardziej efektywnych regulatorów energii yang, będąc punktem, w którym spotykają się wszystkie główne kanały yang organizmu.

Ponieważ pozycje Zhan Zhuang utrzymuje się przez dłuższy czas, liczony bardziej kwadransami niż minutami, w ograniczonym czasie naszych warsztatów mogliśmy jedynie zademonstrować szereg podstawowych form. Trzymając wyimaginowane balony między rękami, pod pachami, łokciami, dłońmi i siedzeniem, przyjmowaliśmy coraz bardziej wymagające pozycje, jak stanie w strumieniu wody, starając się utrzymać po bokach ciała balony, które wartki strumień chciał nam porwać.

Zakończyliśmy serią pozycji Zhan Zhuang na pięć narządów: płuca, serce, wątrobę śledzionę i nerki, po czym część z nas, nie mając jeszcze dość ćwiczeń, udała się do Ogrodu Saskiego, gdzie odbywał się Jarmark Kreatywności z okazji Międzynarodowega Dnia Osób Starszych. Oczywiście nie zabrakło tam qigongu, gdyż trudno o lepsze prozdrowotne ćwiczenia dla osób w sile wieku.

Link do materiałów: https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#ZHANG_ZHUANG_I-STOJAC_JAK_DRZEWO

Oto link do filmiku z dzisiejszych ćwiczeń:

Za tydzień ostatnie już spotkanie z qigongiem w Muzeum Narodowym, pod hasłem „Twórczy qigong – między samokontrolą, a spontanicznością”, na osnowie Taijiquan i Qigongu Zi Ran , czyli qigongu „Naturalnego Przepływu”). Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *